June 7th, 2020 – SUNDAY
09:00 – 12:00 Resident session: Case discussions with residents: tips and tricks
  Coordinator: Ilker Seckiner
Faculty: TBC
09:00 – 12:00 Metabolic evaluation – metafylaxe – stone analysis and Diet – MET: all you ever wanted to know
  Coordinator: Bhaskar Somani
Faculty:  Ravinda Sabnis – Mohamed Shazly – Vincent De Coninck – Vitor Cavadas
09:00 – 12:00 Laser session – Most asked questions: talk to the experts:
  Coordinator: Alberto Breda – Thomas Herrmann
Faculty: Hannes Cash – Karin Lehrich – Emanuele Montanari – Yasser Farahat
09:00 – 12:00 SWL workshop
  Coordinator: Ranan Dasgupta
Faculty: Kah Ann Git – Abdullatif Alterki – Thanos E. Dellis
09:00 – 12:00 Devices for ED
  Coordinator: Stavros Gravas
09:00 – 12:00 MRI/US fusion I
  Coordinator: TBC
13:00 – 16:00 MRI/US fusion II
  Coordinator: TBC
08:00 – 12:00 Simulation I
  Coordinator: Anastasios Anastasiadis
Faculty: Feras Al Jaafari – Greg Kata – Peter Tsafrakidis – TBC
13:00 – 17:00 Simulation II
  Coordinator: Anastasios Anastasiadis
Faculty: Feras Al Jaafari – Greg Kata – Peter Tsafrakidis – TBC
12:00 – 14:00 Flagship Posters
  Faculty: Omer Levent Tuncay – Bashkar Somani – Joyce Baard – Michael Grasso
14:00 – 15:00 Lunch break
15:00 – 17:00 Flagship Videos
  Faculty: Ismet Yavascaoglu – Madhu Agrawal – Pilar Laguna – TBC
17:00 – 17:30 Coffee break
17:30 – 18:30 SYMPOSIUM I
  Faculty: TBC
18:30 – 18:45 Welcome address
   
18:45 – 21:00 Welcome Reception
   
 June 8th, 2020 – MONDAY
08:00 – 09:00 Presentations
  Moderators: Oliver Wiseman – Peter Tsafrakidis – TBC
Presenters:
  • Prostatic Devices – Ranan Dasgupta
  • Complications and troubleshooting during HoLEP – Karin Lehrich
  • Robotic TURP – sense or nonsense? – Bhaskar Somani
  • AI and BPH management – Nuno Acevedo
09:00 – 12:00 LIVE surgery
  Moderators: Lukas Lusuardi – Hannes Cash – Feras Al Jaafari
  • BPH – TUEP – Thomas Herrmann
  • BPH – HOLEP – TBC
  • BPH – Robotic Enucleation – TBC
  • BPH – Robotic TURP – Thorsten Bach
12:00 – 13:00 SYMPOSIUM II
  Faculty: TBC
13:00 – 14:00 Lunch Break
14:00 – 17:00 LIVE surgery
  Moderators: Alberto Breda – Marin Georgiev – Bob Djavan – Selami Albayrak
  • MRI-US fusion biopsies – TBC
  • Focal Therapy – TBC
  • Robotic perineal prostatectomy – TBC
  • Laparoscopic radical prostatectomy – TBC
17:00 – 17:30 Coffee Break
17:30 – 18:30 CASE DISCUSSIONS
 

Moderator: Kah Ann Git
Faculty: Madhu Agrawal – Oliver Wiseman – Vitor Cavadas – Alexey Martov – Hiren Sodha – Ben Turney

20:00 – 23:00 Faculty Dinner
 
 June 9th, 2020 – TUESDAY
08:00 – 09:00 Presentations
  Moderators:  Abdullatif Alterki – SK Pal – Sven Lahme
Presenters:
  • Benefits of ‘en bloc‘ TURBT: what is the evidence? – Manuel de Oliveira
  • JJ stent use: insight from real life use – Joyce Baard
  • Mini PCNL – tips and tricks: – Sanjay Khadgi
  • Safety of Endourology – Anastasios Anastasiadis
09:00 – 12:00 LIVE surgery
  Moderators: Manuel Oliveira – Ranan Dasgupta – Stavros Gravas – Ziya Akbulut
  • Lower Tract TURBT bipolar – Joseph Gaya Sopena
  • Lower Tract TURBT – Lukas Lusuardi
  • Upper Tract UTUC – Michael Grasso
  • Upper Tract RIRS – Ravinda Sabnis
12:00 – 13:00 CASE DISCUSSIONS
  Moderator: SK Pal
Faculty:  Abbas Basiri – Ranan Dasgupta – Vincent De Coninck – Mohamed Shazly
Sanjay Khadgi – Athanasios Delis
13:00 – 14:00 Lunch Break
14:00 – 17:00 LIVE surgery
  Moderators: Greg Kata – Vitor Cavadas – Sven Lahme – TBC
  • Upper Tract RIRS large stone – Alexey Martov
  • Upper Tract Robotic RIRS – Yasser Farahat
  • Upper Tract SMP – Guohua Zeng
  • Upper Tract MIP – Daniel Perez Fente
17:00 Farewell